Paylaş

EBRU MALZEMELERİ VE YAPIMI

          Ebru; kitre, deniz kadayıfı ve benzeri kıvam arttırıcılarla yoğunlaştırılan su üzerine rastgele fırça darbeleri sonucu oluşan akıl almaz güzellikte klasik Türk sanatlarından biridir. Az öncede söylediğimiz gibi kıvamı arttırılan suda çeşitli renklerde desenlerin oluşturulması ile olur. Bu desenler at kılı ve gül dalından elde yapılan fırçalar ile sağlanır. Yani temel olarak fırçalar, boyalar, kıvamı arttırılmış su (bundan sonra kitre diyeceğim) kullanırız ama hepsi bu değil, kıvam arttırmak için kitre veya deniz kadayıfı, toz veya hazır boyalar (bizce toz boylar tercih edilmelidir), at kılı, gül dalı, kitreyi koyacağımız 35*50 (isteğe göre yada yapılacak işe göre değişir.) tekne, boyaları ezeceğimiz deste-seng ezilmiş boyları koyacağımız temiz kavanozlar, sulandırılmış ve ödlenmiş boyalar için başka kavanozlar, ebrumuza şekil verebilmek için biz adı verilen çeşitli kalınlıklarda metal çubuklar, bolca gazete kağıdı, teknemizin büyüklüğüne göre kağıtlar biraz ilham ve ney müziği işlerimizi oldukça kolaylaştırır. Malzemeleri kısaca anlattıktan sonra nasıl yapıldığına geçebiliriz.

        

         Seçtiğimiz kıvam artırıcıya bağlı olarak kitrenin hazırlanma süreci değişkenlik gösterebilir. Kitre için bir ay, deniz kadayıfı için birkaç gün yeterli olur yeni nesil kıvam arttırıcılar ise birkaç saatte hazır olabiliyor. Kitre hazır olmaya çalışırken bizde toz boyalarımızdan bahsedelim doğal boyaların tozlarını nalbur veya ebru malzemesi satan birçok yerden alarak işe başlıyoruz. Bu boyaları -siyah hariç- yavaşça su katarak eziyoruz. Tamamen ezilip pürüzsüz olduğuna emin olduktan sonra boyaları temiz kavanozlara aktarıyoruz. Siyah boya ise tabiatı gereği öd ile ezilir. Tüm boyları ezip kavanozlara aldıktan sonra yeni kavanozlara biraz boya çok olmayacak şekilde su ve birazda öd ekliyoruz. Öd eklememizin sebebi, boyaların kitre üzerinde açılmasını sağlamaktır. Yaklaşık 1 haftada boyaların olmasını bekliyoruz. Tabii bu sırada boş durmayıp at kılı ve gül dalından fırçalar yapıyoruz. Gül dallarının kılları bağlayacağımız taraflarına uçtan 1-1,5 cm iç tarafa çentikler açıyoruz ki misina ile bağlayacağımız kıllar kaymasın. Çentikleri açtıktan sonra gül dalının kalınlığının yaklaşık iki kat kadar at kılını misina ile makreme düğümü atarak dala bağlıyoruz. Tüm bunlardan sonra ebru yapmaya sanırım hazırsınız.

 

         Kitremizi tekneye alıp üzerini gazete kağıdı ile temizliyoruz. Kalın olmaya bir bizle boyaların çaplarının 5-6 cm olup olmadığını kontrol ediyoruz. Eğer az açılıyorsa bir 2 damla öd ekliyoruz. Çok açılıyorsa yapacağımız çok bir şey yok ama ebru yaparken son boya olarak tercih ederseniz iyi sonuç alabilirsiniz. Tüm boyaları kontrol ettikten sonra tekrar tekneyi temizleyip ebru yapmaya başlayabiliriz.

 

         Fırçaları kavanozun kenarında fazla boyadan arındırdıktan sonra sağ elimizle tutup sol elimize hafif hafif vuruşlar yapıyoruz. İlk damlalarımız kendilerince şekil almaya başladılar bile…